Modifiye Atmosfer Paketleme

Tüketime hazır et ve et ürünleri üzerine olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Kullanıma hazır et ürünlerinin raf ömürleri mikrobiyolojik ve kimyasal bozulmalardan dolayı oldukça kısadır. Et ve et ürünleri mikroorganizmalar için ideal bir ortam oluşturmakta ve bu ürünlerde bazı istenmeyen mikroorganizmalar büyük risk teşkil etmektedir. Dolayısıyla bu gıdalar için uygun muhafaza tekniklerinin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Modifiye atmosfer paketleme et ve et ürünlerinin raf ömrünü arttırmada kullanılan önemli bir teknolojik uygulamadır.

Modifiye atmosfer paketlemenin geçmişine baktığımızda ilk olarak 1970 yılında Avrupa ‘da kullanıldığını görüyoruz. Amerika ise bu uygulamaya 1980 li yıllarda başlamıştır. Normal atmosferde paketleme yerine modifiye atmosfer paketlemede paketleme yapmanın hem tüketici hemde üretici açısından birçok faydası vardır. Modifiye atmosfer paketlemenin en büyük avantajlarından biri kimyasal katkı maddelerinin kullanımını engellemektir. Modifiye atmosfer paketlemenin tekniğinde; paket içerisindeki havanın vakumla uzaklaştırılıp yerine gerekli gaz karışımlarının verilmesi uygulaması vardır. Bu gaz karışımları kullanılan gıdaya göre değişiklik göstermektedir. Modifiye atmosferde kullanılan gazlar sırasıyla; oksijen, karbondioksit ve azot gazlarıdır.

Modifiye atmosfer paketlemede taze kırmızı et ve et ürünleri için ideal olan karışım gazları oksijen,karbondioksit ve azottur. Paket içerisine verilen oksijen gazı etin kırmızı renginin korunmasında, karbondioksit gazı üründeki pH ı düşürerek antimikrobiyal etki kazandırmasında, azot gazı ise paket göçmesini engellemede kullanılmaktadır. Yapılan araştırmaların sonucu bu gazların insan sağlığına olumsuz hiçbir etkisi görülmediği tespit edilmiştir. Çelik Kardeşler Et tesislerinde modifiye atmosfer paketleme uygulamaları bu gaz karışımlarına göre yapılmaktadır. Müşterilerimizin taze paketlenmiş et ve köfte talebine göre üretimlerimiz gerçekleşmektedir. Çelik Kardeşler olarak gıda muhafaza tekniklerinin en yeni teknolojileriyle sizleri buluşturmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

COPYRIGHT © 2006 – 2019 ÇELİK KARDEŞLER. All rIghts reserved. DesIgned by SANTRA DESIGN.